S rostoucími cenami potravin, spotřebního zboží i služeb pro základní potřeby úměrně roste ve společnosti i počet krádeží a vyloupání. Chránit svůj majetek je však díky moderním technologiím stále jednodušší, a tak jsme připravili souhrn praktických informací, které vám pomohou zabezpečit dům nebo byt. Navíc můžete v reálném čase sledovat, co právě dělá váš mazlíček.

 

IP kamera: Díky ní máte oči všude

IP kamery představují ideální bezpečnostní prvek, díky kterému získáte přehled o všem, co se kolem vašeho majetku děje. Dají se využít jak uvnitř, tak i venku. Můžete jimi sledovat příjezdovou cestu, zahradu, bazén, kotec se psy nebo další domácí zvířata, zkrátka veškeré myslitelné prostory.

Vnitřní IP kamery si poradí s monitorováním konkrétní místnosti či chodby. Při komplexní ochraně domu však začnete s venkovními IP kamerami. Nabízí vysokou odolnost vůči povětrnostním vlivům, poradí si jak s deštěm, tak i chladem nebo přímým sluncem.

Ke svému chodu využívají tyto kamery internetový protokol (odtud název IP kamery). Přes Wi-Fi nebo síťový kabel dokážou přenášet obraz i zvuk. Záznamy z kamery se mohou ukládat na interní úložiště. Případně putují také do cloudu nebo na vzdálený server. Odtud si pak můžete jednotlivé záznamy stáhnout.

Dění kolem domu se dá sledovat i v reálném čase. Stačí si spárovat kameru s chytrým telefonem. Všechno pak uvidíte přehledně v aplikaci.

Jaké výhody nabízí IP kamera

 • Umožňuje vzdálený přístup – díky tomu, že je kamera připojená k internetu se k ní dokážete připojit prakticky kdekoli. Máte tak neustálý přehled o tom, co se kolem vašeho domu děje.
 • Natáčí ve vysokém rozlišení – kvalita videa z IP kamery je vysoká. Dnešním standardem je minimálně Full HD rozlišení, aby v případě kritické situace byl rozpoznatelný obličej, pro případnou identifikaci osob, nebo další detaily. Pokud to rozpočet dovoluje, doporučujeme použít kamery s vyšším rozlišením.
 • Vidí i v noci – v noci se kamera přepne do infračerveného spektra, protože využívá pro přísvit infračervených diod, který je běžným lidským okem neviditelný. Kameře však umožňuje vidění jako za viditelného světla.
 • Otočný objektiv – IP kamery s otočným objektivem si poradí s monitoringem prostoru opravdu komplexně. Některé se dokážou otočit až o 360° horizontálně a umí se naklánět i vertikálně.
 • Hlasové ovládání přes domácího asistenta – pokud doma používáte chytré zařízení a hlasového asistenta Google Home nebo Alexa od Amazonu, tak přes ně můžete některé IP kamery také ovládat.
 • Záznam na paměťovou kartu – veškeré IP kamery pro domácí použití disponují pro videozáznamy slotem pro paměťovou kartu, na kterou se vejde klidně až 512 GB dat.
 • Zálohování na cloud – v případě, že by karta selhala nebo potřebujete větší kapacitu, může kamera zálohovat záznamy také do cloudového úložiště, musí však být touto funkcí vybavena.

 

Chytré zámky: Odemknete jednoduše mobilem

Další způsob, jak zvýšit zabezpečení domu nebo bytu, nabízí chytré zámky. Získáte díky nim větší kontrolu nad tím, kdo k vám vstupuje hlavními dveřmi.

Zámky totiž dokážou ukládat historii příchodů a odchodů, protože odemykání probíhá bez klíčů pomocí mobilního telefonu. V aplikaci pak lze nastavit oprávnění, kdo se do domu může dostat.

Přístupy můžete nastavit buď trvalé, nebo je i časově omezit. Například, když odjedete na dovolenou a jste domluveni se sousedy, že vám dojdou zalít květiny nebo nakrmit kočku. Nastavíte jim oprávnění, které jim časově omezíte. Díky tomu se k vám dostanou jen v určitém čase. Do mobilní aplikace vám také může přijít notifikace o tom, kdo a kdy zrovna zámek otevřel. Jedná se o ideální řešení i pro poskytovatele dočasných pronájmů.

Chytrý zámek komunikuje s jiným zařízením pomocí různých technologií. Nejčastěji přes Bluetooth nebo Wi-Fi. Případně také přes aplikaci v mobilu. Otevření chytrého zámku vyžaduje ověření. To může proběhnout různými způsoby.

Mezi nejčastější způsoby ověření u chytrých zámků patří:

 • Heslo nebo PIN kód – přímo na klávesnici chytrého zámku naťukáte zvolené heslo nebo kód a odemknete. Podobně jako když otevíráte klasický trezor.
 • Biometrické údaje – některé zámky můžete otevírat také otiskem prstu. Do „databáze“ jich můžete nahrát několik a všechny nahrané otisky pak zámek odemknou.
 • Bluetooth nebo NFC – přes tyto bezdrátové technologie se chytré zámky otevírají nejčastěji. Stačí mít v dosahu mobilní telefon s nainstalovanou aplikací. Podobně fungují například výdejní boxy Zásilkovny, které otevřete tím, že s mobilním telefonem se zapnutým Bluetooth stojíte blízko boxu. Mobil vyšle signál a příslušná přihrádka se sama otevře. Stejně tak se vám otevřou dveře s chytrým zámkem.

 

Detektory pohybu: Upozorní na nevítaného hosta

Pohybová čidla se často instalují ke světlům. Jakmile senzor zaznamená pohyb, rozsvítí světlo. Detektory pohybu v kombinaci s domácím alarmem slouží jako spolehlivá ochrana proti neoprávněnému vniknutí do domu nebo bytu. Jakmile zaznamenají pohyb, spustí alarm.

Detektory pohybu nejčastěji fungují díky infračerveného senzoru (PIR). Detektor pohybu je díky němu citlivý na změny teploty v prostoru, který monitoruje.

Každý předmět totiž vyzařuje určité infračervené záření. Pokud se v dosahu detektoru pohybuje člověk, senzor zaznamená změnu v infračerveném záření a aktivuje se. Například spustí alarm.

Detekce funguje tak, že se monitorovaná oblast rozdělí do několika zón, ve kterých se měří teplota. Přechodem osoby z jedné zóny do druhé se změní teplota a senzor díky tomu zaznamená pohyb.

Díky tomu se nestane, že by se detektor spustil pohybem například osoby za oknem. Skrze průhledné předměty totiž infračervené světlo neprochází.

Pokud máte domácí mazlíčky, hodí se investovat do dražších detektorů, které dokážou rozeznat pohyb zvířat od pohybu lidí. Aby vám například pobíhající pes po zahradě nespouštěl alarm.

 

Chytré žaluzie: Dokážou simulovat přítomnost lidí v domě

Ošálit zloděje můžete simulací, že se v domě stále někdo nachází, a to jak chytrým osvětlením, které spustíte i na dálku přes aplikaci v mobilu, tak třeba i chytrými žaluziemi.

Ty totiž můžete nastavit tak, aby se v určité hodiny samy zatáhly a roztáhly. Okolnímu světu tak váš byt nebo dům bude připadat neustále obydlený. I když si zrovna budete užívat delší dovolenou u moře nebo na horách.

Pokud plánujete vyžívat více bezpečnostních prvků najednou, je vhodné již přemýšlet o společné platformě a integrovat je do tzv. „chytré domácnosti“, kterou budete přes aplikaci v mobilu ovládat odkudkoli.

 

Závěr

Jakákoli zábrana, nástraha či sledovací zařízení je vždy lepší než nic. Pokud případné zloděje odradíte jen přítomností kamery, nebo hlasitým upozorněním, že jsou právě v „živém vysílání“ nebo „policie už je na cestě“, vaše snaha o zabezpečení domu či bytu padla na úrodnou půdu, a právě jste ušetřili za vymlácené okno nebo vypáčené dveře a veškeré starosti s jejich opravou.

 

Bezpečnostní tipy

 • Pozor na sociální sítě – dávejte si pozor, co publikujete na sociálních sítích. Informace o tom, že jste na dovolené raději nedávejte veřejně. Zkontrolujte si nastavení soukromí a citlivé informace sdílejte například jen s úzkou skupinou přátel.
 • Udržujte dobré vztahy se sousedy – sousedská hlídka může spolehlivě odhalit podezřelou aktivitu okolo vašeho domu nebo bytu. Dobré vztahy mezi sousedy mohou pomoc včas odhalit podvodníky, kteří se například pod různými záminkami snaží dostat do bytového domu.
 • Investujte do kvalitního zabezpečení – při pořizování IP kamer, chytrých zámků a dalších bezpečnostních prvků spoléhejte na kvalitní a prověřené výrobce. Ověřte si také nabízené funkce, ať máte jistotu, že splní vaše požadavky.
 • Pozor na otevřená okna – nepodceňujte ani zabezpečení oken. Pokud odjíždíte na delší dobu, vždy se ujistěte, že máte okna zavřená.
 • Cennosti a hotovost dobře schovejte – pokud máte doma drahé šperky nebo větší sumy v hotovosti, nenechávejte se válet v hrníčku. Schovejte je do bezpečného trezoru.