Jak vybrat odšťavňovač: Co budete odšťavňovat?

První otázku, kterou si musíte položit při výběru odšťavňovače je, co v něm nejčastěji budete odšťavňovat. Jablka, mrkev, řepu a další tvrdé ovoce a zeleninu zpracuje téměř každý typ odšťavňovače. Pokud chcete připravovat také šťávy z listové zeleniny a měkkého ovoce, chcete do nápoje přidat i bylinky, poslouží vám mnohem lépe šnekový odšťavňovač.

Jak vybrat odšťavňovač: Sledujte důležité parametry

Po první otázce už přejdeme k těm techničtějším:

  • Pro kolik osob budete odšťavňovat? Podle počtu popíječů vybírejte objem nádoby na šťávu i objem sběrné nádoby. Připravit džus pro čtyřčlennou rodinu zvládne i přístroj s objemem okolo 1 litru.
  • Výkon odšťavňovače. Srovnávejte vždy stejné typy odšťavňovačů. Odstředivé odšťavňovače mají vždy vyšší výkon než šnekové, ale to neznamená, že by byly šnekové horší. U šnekového odšťavňovače stačí výkon okolo 150 W. Dostačující výkon u odstředivého odšťavňovače je pak okolo 800 W a více.
  • Velikost plnicího otvoru. Pokud nechce strávit další půlhodinu tím, že musíte všechno ovoce před odšťavněním nakrájet na mini kousky, zohledněte i tento parametr při výběru. U šnekového odšťavňovače hledejte alespoň 4 až 5 cm, u odstředivého 6 a více cm.
  • Bezpečnostní pojistka. Šikovná vychytávka, která zabrání katastrofě v případě, že je odšťavňovač špatně složený.

Šnekový odšťavňovač a odstředivý odšťavňovač

Nedá se říct, který typ odšťavňovače je lepší. Vždy záleží na tom, jaké ovoce nebo zeleninu v něm budete připravovat. Pojďme se podívat na základní rozdíly mezi odstředivým odšťavňovačem a šnekovým odšťavňovačem:

Šnekový odšťavňovač

Šnekovému odšťavňovači se také říká hřídelový odšťavňovač anebo závitový odšťavňovač. Svůj název dostal po nejdůležitějším závitu, který vypadá jako šnečí ulita. Připravte se na to, že odšťavňování s šnekovým odšťavňovačem trvá. Na druhou stranu dostane díky působení tlaku z ovoce, zeleniny i bylinek maximum šťávy.

Počítejte s tím, že si za šnekový odšťavňovač připlatíte. Oproti svému kolegovi zase spotřebuje méně surovin, ze kterých bude minimální odpad. Výsledná šťáva je bohatší na vlákninu (je hustší a často i s dužinou), není pěnová a oxiduje pomaleji. Jeho výhoda spočívá i v tom, že když si budete chtít udělat brzo ráno tekutou snídaní, neuslyší to celý dům.

Zbylou dužinu rozhodně nevyhazujte. Čistou mrkvovou dužinu využijete na mrkvový dort a muffiny, jablečnou dužinu přidejte do těsta na lívance a směs kořenové zeleniny použijte jako základ do polévky.

 

Odstředivý odšťavňovač

Odstředivý odšťavňovač seká suroviny díky několika nožům uvnitř přístroje. Nasekané kousky pak prolisuje přes sítko do připravené sklenice. Díky tomuto procesu výroby je příprava výrazně rychlejší. Možná i právě proto najdete ve většině domácností spíše odstředivý odšťavňovač. Zaplatíte za něj nižší částku, ale poradí si jen s tvrdým ovocem a zeleninou. Peckoviny, bobule a listovou zeleninu sice odšťavní, ale vznikne velký odpad.

Vzniklá šťáva je vodnatější a musí se spotřebovat ihned, jinak podlehne rychlé oxidaci.

Bývá sice hlučnější, ale zase nestrávíte půl hodiny přípravou jedné šťávy k snídani.

I odšťavňovač se musí čistit

Při výběru si dávejte pozor na to, kolik mají jednotlivé modely odšťavňovačů součástek a jestli je po použití můžete dát do myčky. Čím složitější údržba, tím vyšší pravděpodobnost, že se váš nový odšťavňovač stane v krátké době jen okrasnou ozdobou vaší kuchyně. A nezapomeňte ani na to, že zaschlé nebo dokonce zkvašené kousky zeleniny v dílech nadělají pěknou neplechu.

U odstředivých odšťavňovačů bývá méně součástek než u kolegů šneků, jsou proto jednodušší na údržbu. Naštěstí už ve většině balení najdete i speciální kartáček na čištění daného modelu, abyste opravdu odstranili všechny zbytky.

Kuchyňské roboty s odšťavňovačem

Řada multifunkčních robotů už zastane práci několika spotřebičů. Kuchyňský robot s odšťavňovačem tak kromě klasického hnětení a šlehání těsta zvládne díky speciálnímu nástavci i práci odšťavňovače. Kromě toho si poradí i s lisováním citrusových plodů.

Lis na citrusy a ruční odšťavňovač

Ruční odšťavňovač si asi každý pamatujeme z kuchyně našich babiček. Je skvělým pomocníkem, když si chcete vymačkat trochu citronové šťávy do sklenice vody a do čaje. U přípravy pomerančové šťávy se asi trochu zapotíte. Pokud jste tedy milovníky čerstvě vymačkaného pomerančového džusu, vybírejte z kategorie elektrický lis na citrusy.

Foto: Electroworld.cz