Jak funguje mesh systém

Mesh Wi-Fi systém představuje technologii, která zajišťuje spolehlivé a nepřerušované pokrytí celého požadovaného prostoru jednotnou sítí. Eliminuje takzvané mrtvé zóny a bez obtíží dokáže přenášet signál i do okolního venkovního prostoru. Systém je složen z více přístupových bodů a

funguje velice jednoduše. Jednotka připojená k modemu slouží jako hlavní.

Další jednotky zachycují signál a rozšiřují jej dále. Takto lze efektivně pokrýt kvalitním signálem pro běžné routery jen těžko dostupná místa.

 

Deco mesh

Deco je ucelený ekosystém produktů, které mezi sebou bezproblémově spolupracují. Hravě nahradí routery a extendery a pomocí mezi sebou komunikujících jednotek vytvářejí spolehlivou a rychlou síť postavenou dle individuálních potřeb. Můžete tak kombinovat produkty z řady Deco s různými technologiemi, jako jsou PoE, DSL či 5G/4G. Výhodou celého systému je podpora ethernetového připojení. Různé modely tak lze propojit kabelem. Takové připojení je ještě stabilnější a rychlejší než bezdrátové.

Systém se přizpůsobuje chování uživatelů v síti a data pro připojená zařízení servíruje vždy tou nejrychlejší cestou. Uživatel přitom nemusí řešit jakékoliv přepínání, vše probíhá automaticky a plynule bez prodlev.

Nastavení takové domácí sítě je velice jednoduché a zvládne jej i laik. Stačí si vybrat jednu jednotku jako hlavní a ostatní nastavení už probíhá intuitivně ve volně dostupné aplikaci Deco.

 

EasyMesh

Certifikace EasyMesh zavedená sdružením Wi-Fi Alliance představuje standard pro sítě s více přístupovými body. V praxi to znamená, že výrobci, kteří se k němu zavázali, uvádějí na trh pod tímto označením produkty umožňující vzájemnou komunikaci mezi zařízeními různých značek. Jedná se například o routery, extendery nebo powerline adaptéry. To se hodí zejména při rozšiřování stávajících sítí.

Společnost TP-Link se k vývoji produktů se standardem EasyMesh zavázala a v jejím portfoliu se nachází řada takových zařízení. Můžete tak vytvářet Wi-Fi mesh sítě s certifikací EasyMesh s celou škálou zařízení bez ohledu na značku, nicméně způsoby vytváření sítí se mohou u různých výrobců lišit. Ideální je tedy EasyMesh síť stavět z portfolia jednoho výrobce. Jedině tak je zajištěna úplná kompatibilita a vysoká rychlost připojení. Výrobky TP-Link jsou navíc schopny vytvářet společnou síť i s produkty OneMesh.

Pro jednotnou správu EasyMesh routerů a extenderů značky TP-Link slouží aplikace TP-Link Tether, případně i webové rozhraní.

 

OneMesh™

OneMesh™ představuje ochrannou známku společnosti TP-Link pro Wi-Fi produkty od společnosti TP-Link, které podporují síťový mesh systém. Jedná se tedy o Wi-Fi routery, DSL modemové routery, 3G/4G routery, extendery a powerline adaptéry.

Můžete tak stavět OneMesh™ síť pomocí jednoho z výše uvedených routerů a dále ji rozšiřovat pomocí extenderů nebo powerline adaptérů. Nelze však vytvářet jednotnou síť pomocí dvou a více routerů. Další rozdíl oproti výše uváděným řešením je, že OneMesh™ nepodporuje ethernetové připojení. Nicméně chcete-li využívat plynulé přepínání mezi dvoupásmovými sítěmi 2,4 a 5 GHz, lze na hostitelském routeru povolit funkci Smart Connect pro sdílení stejného SSID identifikátoru a hesla.

 

Omada Mesh

Systém Omada Mesh umožňuje bezdrátové připojení mezi firemními přístupovými body TP-Link Omada EAP i na větší vzdálenosti. Typicky jde o dokrytí všech vnitřních firemních prostor (např. chodby, sklady, výrobní haly) nebo pokrytí venkovního prostoru, jako je areál firmy, parkoviště či park.

Středobodem takové sítě je nasazen hlavní přístupový pod, který je připojen kabelem a ostatní přístupové body se k němu bezdrátově připojují. Vzniká tak ucelený systém poskytující kvalitní Wi-Fi s plynulým přepínáním, které uživatel ani nepostřehne.

Optimální výkon takové sítě zajišťuje řídící kontroler s technologií založenou na umělé inteligenci, díky čemuž je vybírána vždy ta nejlepší cesta mezi přístupovými body. Technologie si tak dokáže poradit i s poruchami při spojení a umí je automaticky opravit. Během tohoto procesu vytvoří jinou optimální cestu mezi zařízením a přístupovým bodem a uživatel v podstatě nic nepozná.

Shrnutí

Produkty společnosti TP-Link dokáží vytvořit stabilní a rychlou bezdrátovou mesh síť. Vždy je třeba využívat zařízení z kompatibilních modelových řad Deco Mesh, Omada Mesh nebo OneMesh™. EasyMesh lze kombinovat i s produkty od jiných výrobců, případně s výrobky z řady OneMesh™. Řešení Omada SDN přichází v úvahu při budování podnikové nebo školní sítě. Vyberte si řešení, které nejvíce odpovídá vašim potřebám a užívejte si kvalitní a bezproblémové připojení. Je to snadné.