Když se teplota během horkých letních dnů vyšplhá na zhruba 30 stupňů, interiér domácností a pracovišť začne připomínat spíše saunu. Tento diskomfort je obzvlášť znatelný pro obyvatele místností podkroví a bytů v posledních patrech panelových domů. S nárůstem počtu tropických dní je tedy vhodné přemýšlet o možnostech, jak interiér uchladit.

Jedním z řešení může být instalace nástěnné klimatizace, která se skládá ze dvou jednotek – vnitřní a venkovní. Vnitřní jednotka ochlazuje vzduch a pomocí potrubí přenáší teplo do venkovní jednotky, kde je následně odvedeno do okolí. Avšak taková volba často není možná z důvodů finančních nebo technických omezení. Z tohoto důvodu mnoho lidí volí chlazení interiéru pomocí mobilních klimatizací nebo ochlazovačů vzduchu.

Mobilní klimatizace

Mobilní klimatizace jsou efektivní alternativou klasických nástěnných klimatizací. Jednoznačnou výhodou takového řešení je příznivější pořizovací cena i možnost chlazení vybrané místnosti. Mobilní klimatizace je, jak už z názvu plyne, samostatnou jednotkou a lze ji dle libosti přemisťovat. Na druhou stranu bývá o něco hlučnější než klasická klimatizace, a také je nutné vyřešit odvod teplého vzduchu z interiéru. K tomu slouží hadice, která musí být vedena mimo interiér, většinou skrze otevřené okno, ke kterému je hadice připojena skrze speciální těsnění, aby se teplý vzduch nevracel zpět do interiéru.

Vhodnou mobilní klimatizací do interiérů s rozlohou až 90 m³ je například Honeywell Portable Air Conditioner HC09, která kromě chlazení dokáže vzduch odvlhčovat a ventilovat. Díky digitálnímu ovládacímu panelu lze teplotu přesně regulovat v rozmezí 16–32 °C, a po připojení k domácí Wi-Fi síti i přes aplikaci pro Android i iOS. K jednoduché manipulaci slouží kolečka a o rychlé ovládání se zase stará dálkové ovládání. Tuto jednotku také doporučujeme díky nízké úrovni hluku, který činí jen 65 dB, proto se hodí nejen do domácnosti, ale i do kanceláří.

Alternativou je výkonná, ale energeticky úsporná mobilní klimatizace Sencor SAC MT1230C. Stejně jako předchozí model disponuje ventilátorem, funkcí odvlhčování a časovačem. Režim SLEEP je velmi tichý a zabraňuje podchlazení během spánku. Také potěší svým čistým designem.

Ochlazovače vzduchu

Ochlazovače vzduchu jsou určeny pro místnosti, kde není třeba regulovat teplotu v celém jejím prostoru. Tyto přístroje postrádají kompresor a vzduch chladí pomocí vody nebo ledu, a to pouze v dosahu ochlazovače. Výkonově je tedy nelze srovnávat s mobilními klimatizacemi, avšak v menších prostorech poslouží obdobně, navíc není potřeba řešit problém s hadicí na odvod teplého vzduchu. Jejich nevýhodou je mírné zvýšení vlhkosti v daném prostoru.

Zajímavou možností pro ochlazení vzduchu v interiéru je přístroj Eldonex Arctic-Ice ECO-8700 , který kombinuje funkce ventilátoru, chladiče, zvlhčovače vzduchu a čističky. Je robustní a poskytuje ochlazený vzduch ve čtyřech rychlostech. O chlazení a zvlhčování vzduchu se stará sedmilitrová nádrž na vodu a dvě speciální chladící kapsle. Ovládání věže je jednoduché a intuitivní pomocí panelu na přístroji nebo prostřednictvím dálkového ovládání. Vzhledem k vysokému průtoku vzduchu se hodí i do větších místností.

Levnější variantu představuje ochlazovač SOMOGYI LH 300, který rovněž nabízí tři rychlostní stupně. Chladící médium opět představuje voda, v tomto případě lze využít 3 litry. Pro lepší chladící efekt je také možné použít chladicí boxy, které se jednoduše vloží do zásobníku na vodu.

 

Tipy pro používání mobilní klimatizace

Abyste dosáhli nejlepších výsledků s vaší mobilní klimatizací, měli byste zvážit několik klíčových tipů:

  1. Správné umístění: Prvním krokem je umístit mobilní klimatizaci do místnosti, kterou chcete ochladit. Ideálně ji umístěte poblíž okna, aby mohla efektivně odvádět horký vzduch ven a přivádět chladný vzduch do místnosti.
  2. Zajištění správného průtoku vzduchu: Otevřete okno a místě zde potrubí klimatizace, abyste umožnili plynulý odvod teplého vzduchu ven. V případě ochlazovače je potřeba prostor naopak uzavřít.
  3. Volba správně výkonné klimatizace: Při výběru mobilní klimatizace si dejte pozor na její výkon. Zkontrolujte, zda je dostatečně výkonná pro chlazení vaší místnosti. Příliš slabá klimatizace by nemusela dosáhnout požadované teploty, zatímco příliš výkonná by mohla zbytečně spotřebovávat energii a prostor by byl podchlazený.
  4. Velikost místnosti: Věnujte pozornost velikosti místnosti, ve které chcete mobilní klimatizaci nebo ochlazovač použít. Například ochlazovač nepoužívejte v příliš malých místnostech, protože to může způsobit nadměrnou kondenzaci vody a vlhkost, což není zdravé pro vnitřní prostředí a dlouhodobě může zapříčinit vznik plísní.
  5. Pravidelná údržba: Pro udržení optimálního výkonu mobilní klimatizace pravidelně čistěte její filtry. Čisté filtry zajišťují volný průtok vzduchu a zabraňují zhoršení účinnosti zařízení.
  6. Zdraví: Dlouhodobé nebo přílišné ochlazování organizmu také neprospívá zdraví, a zvláště pak přechod z vychlazené místnosti do vyhřátého okolí, které může způsobit i šok a mdloby. Proto se všeobecně doporučuje vychlazovat prostory maximálně o 5 stupňů méně něž je venkovní teplota.

S dodržováním těchto jednoduchých, ale důležitých tipů můžete z mobilní klimatizace nebo ochlazovače získat maximum a efektivně ochladit váš domov a kanceláře i v nejžhavějších dnech léta.

Zpracováno z podkladů Electroworld.cz